HACCP TANÁCSADÁS

A MINŐSÉG BIZTONSÁGÁBAN


A HACCP nemzetközileg elfogadott, szisztematikus módszer az élelmiszerek biztonságának megteremtésére a lehetséges kockázatok, veszélyek megállapítása, értékelése és kezelése révén.

A HACCP tulajdonképpen a rendszer eredeti angol nevének rövidítése: Hazard Analysis Critical Control Point, azaz Veszélyelemzés, Kritikus Szabályozási Pontok. Mivel az eredeti HACCP rövidítést nehéz kiejteni, sokan becézik HAPCI-nak is.

A HACCP rendszert a hatvanas években az amerikai ûrkutatási program keretében fejlesztette ki a Pillsbury vállalat az ûrkutatási Hivatallal (NASA) és a hadsereg Natick laboratóriumával közösen.

Céljuk az volt, hogy az ûrhajósokat szennyezés mentes, biztonságos élelmiszerekkel lássák el az ûrutazás során, amit a hagyományos végtermék-ellenõrzési módszerekkel nem lehetett biztosítani. Az új szemléletû élelmiszer-biztonsági rendszer elveit 1971-ben hozták nyilvánosságra.

A konzervipari termékeknél már 1973-tól kezdve bevezették, de az általános élelmiszer-ipari alkalmazás a nyolcvanas évek közepén kezdett gyorsan terjedni. A nemzetközi szervezetek is ajánlják használatát. A FAO/WHO Codex Alimentarius Bizottság HACCP irányelveit 1993-ban adták ki. Ezt tekintik a HACCP módszertan nemzetközi alapdokumentációjának. Ennek a megfelelõje a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-18/1993. számú elõírása. 
(lásd: http://www.omgk.hu/ELELM/1/12181993.html).

A 1995. évi XC. törvény végrehajtási rendelete az 1/1996. (I. 9.) FM-NM-IKM együttes rendelet már említést tesz a HACCP-rõl, bevezetését, pedig az alábbiak tették kötelezõvé:

Az élelmiszer elõállítók részére:

17/1999. (II. 10.) FVM-EüM együttes rendelet
az élelmiszerek elõállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiéniai feltételeirõl
módosította
90/2003. (VII. 30.) FVM-ESzCsM együttes rendeletaz élelmiszerek elõállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiéniai feltételeirõl
Az élelmiszerek elõállításának és forgalomba hozatalának higiéniai szabályairól szóló 17/1999 (II.10.) FVM-EüM rendelet 3.§-a az elõállítók és forgalmazók részére kötelezõvé teszi a HACCP egyes elemeinek alkalmazását, míg a 7.§. az elõállítók számára a rendszer egyes meghatározott elemeinek (HACCP alapelveknek) teljes bevezetését írja elõ 2002. január 1-tõl.

Az élelmiszer forgalmazók részére:

90/2003. (VII. 30.) FVM-ESzCsM együttes rendeletaz élelmiszer elõállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiénai feltételeirõl
15. § (5) A 3. § rendelkezéseit az élelmiszer-forgalmazó helyek a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történõ csatlakozásáról szóló nemzetközi szerzõdést kihirdetõ törvény hatálybalépésének napjától kötelesek alkalmazni.

A vendéglátók és közétkeztetõk részére:

80/1999. (XII. 28.) GM-EüM-FVM együttes rendeleta vendéglátás és közétkeztetés keretében történõ élelmiszer-elõállítás és -forgalmazás feltételeirõl
módosította:
41/2001. (XII. 22.) GM-EüM-FVM együttes rendeleta vendéglátás és közétkeztetés keretében történõ élelmiszer-elõállítás és -forgalmazás feltételeirõl szóló 80/1999. (XII. 28.) GM-EüM-FVM együttes rendelet módosításáról
2002. január 1-rõl az alábbiak szerint módosult az idõpont a 41/2001. (XII. 22.) GM-EüM-FVM együttes rendelet szerint
3/B. § Az üzlet üzemeltetõje a HACCP rendszer alkalmazását a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történõ csatlakozásáról szóló nemzetközi szerzõdést kihirdetõ törvény hatálybalépésének napján köteles megkezdeni.

Az élelmiszertörvény alakulása:

1995. évi XC. törvény az élelmiszerekrõl
módosította:
2001. évi LIV. törvény az élelmiszerekrõl szóló 1995. évi XC. törvény módosításáról
hatályon kívül helyezte a
2003. évi LXXXII. törvény az élelmiszerekrõl

A rendeletek megszületésének okai a hétköznapokban keresendõ. Világszerte egyre több élelmiszer eredetû megbetegedést észlelnek. A globalizálódó élelmiszer kereskedelem révén egy-egy veszélyforrás váratlanul tûnik fel és okoz nem várt megbetegedéseket. A fogyasztók mind több figyelmet szentelnek ezeknek az eseteknek, és egyre fokozódóan követelik, hogy csak olyan élelmiszerek kerüljenek forgalomba illetve felszolgálásra melyek biztonságosak.

Ennek elérésére a HACCP rendszert egyre szélesebb körben alkalmazzák valamennyi, az élelmiszerek elõállításával, forgalmazásával és a vendéglátással kapcsolatos tevékenység során.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 5
Heti: 14
Havi: 13
Össz.: 10 722

Látogatottság növelés
Oldal: MI A HACCP?
HACCP TANÁCSADÁS - © 2008 - 2024 - haccp.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »